Która maska zapewnia odpowiednią ochronę?

Czy wiesz, jaka jest różnica między różnymi rodzajami masek na rynku?

Która maska zapewnia odpowiednią ochronę?

Kilka miesięcy temu maski filtrujące (PPE) były używane jako narzędzie pracy do ochrony dróg oddechowych przed kurzem, brudem i niebezpiecznymi cząstkami w przemyśle, majsterkowaniu i budownictwie. Natomiast maski chirurgiczne należały wyłącznie do sektora opieki zdrowotnej. 

Dziś maski i środki ochrony indywidualnej są na pierwszym planie w globalnej walce z pandemią COVID-19, pomagając chronić zdrowie nie tylko pracownikom służby zdrowia i osobom na pierwszej linii frontu, ale także wszystkim tym, którzy potrzebują większej ochrony.

JAKA JEST RÓŻNICA POMIĘDZY MASKAMI HIGIENICZNYMI, CHIRURGICZNYMI I MASKAMI FILTRUJĄCYMI?

 

Chociaż wszystkie są stosowane w podobny sposób i stanowią uzupełnienie zalecanych dla osób zdrowych środków dystansowych i higienicznych, ich funkcja ochronna jest bardzo różna, dlatego dobrze jest znać ich podstawowe różnice.

Maski higieniczne 

Maski higieniczne nie muszą spełniać żadnych norm, chociaż aby mieć pewność, że kupuje się maski o minimalnej skuteczności filtracji, warto wybrać maski zgodne z przepisami UNE 0064 lub UNE 0065 obowiązującymi w Hiszpanii, lub CWA 17553:2020 dla całej Europy.

  • UNE 0064 Higieniczna, bez możliwości ponownego użycia: filtracja ≥ 95%, wentylacja <60 pa / cm2
  • UNE 0065 Higieniczna wielokrotnego użytku: filtracja ≥ 90%, wentylacja <60 pa / cm2. Wytrzymują pięć cykli prania i suszenia zachowując przy tym swoje właściwości. 
  • CWA 17553:2020 Jednorazowe lub wielokrotnego użytku: Filtracja >90% lub >70%, wentylacja <70 pa / cm2

Maski chirurgiczne 

Maski chirurgiczne to maski używane głównie w służbie zdrowia. Są one produkowane zgodnie z normą EN 14683 i klasyfikowane według ich skuteczności filtracji bakteryjnej (EFB):

Typ I: filtracja> 95%, wentylacja <40 pa / cm2, czystość mikrobiologiczna (cfu / g) ≤30

Typ II: filtracja> 98%, wentylacja <40 pa/cm2, czystość mikrobiologiczna (cfu/g) ≤30

Typ IIR: filtracja> 98%, wentylacja <60 pa/cm2, odporność na zachlapanie, czystość mikrobiologiczna (cfu/g) ≤30

Maski chirurgiczne oferują większą wentylację niż maski higieniczne i FFP.

Maski chroniące drogi oddechowe: PPE

Maski do ochrony dróg oddechowych produkowane są w trzech klasach filtracji: FFP1, FFP2 i FFP3, natomiast sam skrót FFP pochodzi od angielskiego określenia "Filtering Face Piece".

FFP1: Filtracja ≥ 80% NIE chroni przed COVID-19.

FFP2: Filtracja ≥ 94% chroni przed COVID-19.

FFP3: Filtracja ≥ 99% chroni przed COVID-19.

Maska COVID-19 (PPE zgodnie z PPE-R / 02.075 wersja 2)

Maski te są produkowane wyłącznie do ochrony przed COVID-19, zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia. Dla tego specyficznego zastosowania, nominalny współczynnik ochrony zapewniany przez te półmaski filtrujące jest taki sam jak nominalny współczynnik ochrony FFP2 określony w EN 149: 2001 + A1: 2009.

PPE-R / 02.075 wersja 2 to schemat badania masek samo filtrujących oparty na normie EN 149, w którym zastosowano kilka sekcji normy EN 149: 2001 + A1: 2009, w tym test penetracji filtra za pomocą wodnego strumienia NaCl.  Maski zgodne z tą specyfikacją spełniają wymagania dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa zawarte w rozporządzeniu (UE) 2016/425.

Maski COVID-19 firmy GOOD MASK należą do tej grupy i zapewniają bardzo skuteczną ochronę przed koronawirusami.

Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych przez AITEX, średnia skuteczność filtracji naszej maski wynosi 98% (średnia penetracja przy 120 mg chlorku sodu 3,5 min: 1,9%).

Posiadają certyfikat zgodności z normą EN 149: 2001 + A1: 2009, zmodyfikowaną przez RfU PPE-R / 02.075 przez jednostkę notyfikowaną 0161 (AITEX). 

Biorąc pod uwagę przytłaczające dowody na to, że COVID-19 rozprzestrzenia się za pomocą aerozoli dobrze dopasowane maski FFP2 lub COVID-19 są uważane jako najlepsza alternatywa ochrony przed możliwym zakażeniem, wraz z zachowaniem innych środków higieny i dystansu. Obie maski są wskazane do stosowania w ośrodkach opieki zdrowotnej, szpitalach i przy kontakcie z pacjentami zakażonymi wirusem COVID lub w każdej sytuacji, w której istnieje znaczne ryzyko narażenia na kontakt z wirusem SARS-CoV-2. Są one szczególnie przydatne w zatłoczonych i/lub słabo wentylowanych pomieszczeniach, lub gdy inne osoby nie używają masek w sposób prawidłowy (bez zakrycia nosa, opierając się na czole lub brodzie, itp.).

⚠ Maska FFP z zaworem wydechowym

Zawór wydechowy ułatwia wydychanie ciepłego powietrza, jednak maski zaworowe mają tę wadę, że sam zawór nie zapewnia filtracji i jeśli użytkownik jest już zainfekowany, to przez zawór swobodnie rozprzestrzenia infekcję w swoim otoczeniu. Dlatego też NIE są one wskazane do stosowania w czasie pandemii.

Komentarze (0)

Brak opinii


Imię
Opinie