Jak działają maski FFP2?

Czy wiesz, jaka jest różnica między różnymi rodzajami masek na rynku?

Ochronne maski filtrujące pomagają chronić nasze drogi oddechowe przed wnikaniem szkodliwych mikroorganizmów i cząsteczek. 

Ten rodzaj maski chroni nasze narządy oddechowe przed dymem, kurzem, aerozolami i mikroorganizmami, a tym samym zapewnia nam skuteczną ochronę przed zakażeniem wirusem COVID-19. Jej funkcja ochronna jest zgodna z Europejską normą EN 149. Sam produkt musi być również zaopatrzony w niezbędny certyfikat potwierdzający, że przeszedł on testy bezpieczeństwa, skuteczności i jakości.

PODSTAWĄ OCHRONY JEST DOBRY FILTR

Maska może być wykonana z różnych materiałów filtracyjnych, które mają jedną wspólną cechę: potrafią wychwycić odpowiednią ilość szkodliwych cząsteczek z powietrza. Dlatego też skuteczny filtr jest najważniejszą częścią maski.

Na poniższym filmie wizualnie wyjaśniono zasadę działania tego typu maski. Chociaż odnosi się on konkretnie do N95, mechanizm jest dokładnie taki sam w przypadku FFP2: cząsteczki zostają uwięzione we włóknach, gdy dochodzi do zetknięcia, jak w pajęczynie. Plus jedna kluczowa cecha: filtry elektrostatyczne działają jak magnes, przyciągając cząsteczki, które w przeciwnym razie mogłyby się uwolnić.

KLASY MASEK W ZALEŻNOŚCI OD ICH SKUTECZNOŚCI

Maski do ochrony dróg oddechowych produkowane są w trzech klasach filtracji: FFP1, FFP2 i FFP3, natomiast sam skrót FFP pochodzi od angielskiego określenia "Filtering Face Piece".

Przed zakupem należy wiedzieć, do czego maska będzie używana (czyli przed czym konkretnie ma nas chronić)  a następnie odpowiednio dostosować swój wybór. Jeśli chcemy chronić się przed wirusem COVID-19, należy wybrać maski klasy COVID-19, FFP3 lub FFP2 (powinieneś pamiętać o tym  że tylko niektóre maski tej klasy mogą filtrować cząstki wielkości koronawirusa). Jeśli pracujesz w środowisku o dużym zapyleniu i chcesz chronić swoje drogi oddechowe, wystarczającą ochronę zapewni maska klasy FFP1.

Maski FFP1

Maski te chronią przed większymi cząstkami pyłu i aerozoli, dlatego są stosowane np. w budownictwie, ale nie ochronią nas przed COVID-19! Maski klasy FFP1 muszą zatrzymywać co najmniej 80% cząsteczek unoszących się w powietrzu.

Maski FFP2

Chronią przed najdrobniejszymi cząsteczkami kurzu i aerozoli, a gdy również są w stanie filtrować cząsteczki o wielkości 0,11 µm (wielkość cząsteczek koronawirusa COVID-19), zapewniają skuteczną ochronę przed wirusem. Maski klasy FFP2 muszą wychwytywać co najmniej 94% cząsteczek unoszących się w powietrzu.

Maska COVID-19 (zgodnie z rozporządzeniem PPE-R / 02.075 wersja 2)

Maski te są produkowane wyłącznie do ochrony przed COVID-19, zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia. Dla tego specyficznego zastosowania, nominalny współczynnik ochrony zapewniany przez te półmaski filtrujące jest taki sam jak nominalny współczynnik ochrony FFP2 określony w EN 149: 2001 + A1: 2009.

 

PPE-R / 02.075 wersja 2 to schemat badania masek samo filtrujących oparty na normie EN 149, w którym zastosowano kilka sekcji normy EN 149: 2001 + A1: 2009, w tym test penetracji filtra za pomocą wodnego strumienia NaCl. Maski zgodne z tą specyfikacją spełniają wymagania dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa zawarte w rozporządzeniu (UE) 2016/425. 

 

Do tej grupy należą maski COVID-19 firmy GOOD MASK, które zapewniają bardzo skuteczną ochronę przed koronawirusami. 

 

Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych przez AITEX, średnia skuteczność filtracji naszej maski wynosi 98% (średnia penetracja przy 120 mg chlorku sodu 3,5 min: 1,9%).

 

Posiadają certyfikat zgodności z normą EN 149: 2001 + A1: 2009, zmodyfikowaną przez RfU PPE-R / 02.075 przez jednostkę notyfikowaną 0161 (AITEX). Oznaczenie CE 0161 zgodnie z wymaganiami dyrektywy europejskiej 89/686 / ECCEN.

 

 

Maski FFP3 

Służy jako najskuteczniejsza ochrona przed bakteriami, wirusami (a więc także przed nowym typem koronawirusa), zarodnikami pleśni i toksycznymi drobnymi cząsteczkami. Maski klasy FFP3 muszą wychwytywać co najmniej 99% cząsteczek znajdujących się w powietrzu, a ich główną wadą jest niska wentylacja która utrudnia oddychanie i może powodować uczucie duszności przy długotrwałym stosowaniu.

Komentarze (0)

Brak opinii


Imię
Opinie