RODZAJE MASZYN OCHRONNYCH

Respiratory, szczególnie podczas pandemii COVID-19, stały się ważną pomocą ochronną dla naszego zdrowia. Te półmaski z filtrem chronią układ oddechowy użytkownika, skutecznie zakrywając nos i usta, aby zapobiec przenikaniu wirusów, bakterii, aerozoli lub cząstek pyłu. Jednak obecny rynek oferuje kilka rodzajów i klas masek oddechowych i przeciętny użytkownik może mieć trudności z szybkim znalezieniem sposobu na obejście tego szerokiego zakresu. Dlatego krótko przedstawimy Wam poszczególne typy masek.

KLASY OCHRONNE
respirator bez zaworu wydechowego
Respiratory są podzielone na trzy klasy w zależności od wielkości cząstek unoszących się w powietrzu, które są w stanie filtrować. Stopień ochrony użytkownika zależy zatem od klasy filtracji, która jest najważniejszym czynnikiem przy wyborze odpowiedniego respiratora.

Maska oddechowa FFP1
Respiratory te chronią przed większymi cząsteczkami pyłu i aerozolami, dlatego są stosowane na przykład w budownictwie, ale nie ochronią nas przed COVID-19!
Respiratory klasy FFP1 muszą wychwytywać co najmniej 80% unoszących się w powietrzu cząstek.
Maska oddechowa FFP2
Chronią przed drobniejszymi cząsteczkami pyłu i aerozolami, a jeśli potrafią filtrować cząstki o wielkości 0,11 µm (wielkość cząstek koronawirusa COVID-19), zapewniają nam skuteczną ochronę przed wirusem.
Respiratory klasy FFP2 muszą wychwytywać co najmniej 94% unoszących się w powietrzu cząstek.

Maska ochronna klasy FFP2 czeskiego producenta Good mask zapewnia właśnie tak skuteczną ochronę przed koronawirusami. Dzięki pięciu warstwom filtra i skutecznemu uszczelniającemu wzmocnieniu nosa, jest w stanie chronić użytkownika o ponad 95% przed wyżej wymienionymi niebezpiecznymi elementami.

Maska oddechowa FFP3
Służy jako najskuteczniejsza ochrona przed bakteriami, wirusami (a więc także przed nowym typem koronawirusa), zarodnikami grzybów i przed drobnymi toksycznymi cząsteczkami. Niestety na naszym rynku brakuje tych respiratorów.
Respiratory klasy FFP3 muszą wychwytywać co najmniej 99% unoszących się w powietrzu cząstek.
MASKI ZAWOROWE LUB BEZ ZAWORU?
respirator z zaworem wydechowym
Klienci mogą kupić respirator z zaworem wydechowym lub bez niego. Jaka jest różnica między nimi?

Główne zalety respiratora z zaworem to:

Łatwiejszy wydech, a następnie szybszy wylot ciepłego wydychanego powietrza przez zawór
Niższe ryzyko zaparowania szyb dzięki szybszemu odpływowi ciepłego powietrza
Zawór pomaga zmniejszyć zwilżenie materiału
Jednak respiratory mają jedną poważną wadę:

Jeśli osoba nosząca aparat oddechowy z zaworem jest już zarażona COVID-19, wirus rozprzestrzenia się swobodnie w powietrzu, ponieważ zawór nie zawiera żadnego filtra ochronnego. Jeśli jednak chcemy chronić innych ludzi, a nie tylko ich zdrowie, lepiej jest nosić respirator bez filtra, co znacznie zmniejsza ryzyko przenoszenia wirusa.

NAPĘDY Z WYMIENNYMI FILTRAMI
respirator z wymiennymi filtrami
Te droższe półmaski filtracyjne wykonane z silikonu lub innych tworzyw sztucznych mogą być używane wielokrotnie dzięki wymiennym filtrom.