Maska oddechowa z zaworem czy bez?

W ofercie sklepów i e-sklepów znajdziesz respiratory z zaworem i bez niego. Jak wybrać odpowiedni?

Respiratory pomagają chronić nasze zdrowie nie tylko podczas kryzysu koronawirusowego, ale także podczas innych chorób zakaźnych, takich jak grypa lub wirus. Podczas noszenia welonów ochronnych działa zasada: chronię cię za pomocą mojej zasłony, a ty chronisz mnie za pomocą swojej zasłony, odwrotnie jest w przypadku respiratora – noszenie go przede wszystkim chroni użytkownika przed otaczającą infekcją.

MASKI OCHRONNE: SKUTECZNA OCHRONA PRZED KAWIDEM-19
Maski oddechowe to półmaski wykonane z materiału filtracyjnego, który w przypadku respiratora Good mask jest włókniną, która zapewnia użytkownikowi ponadstandardową ochronę dróg oddechowych przed wirusami, bakteriami, kurzem i kropelkami. Respiratory klasy FFP2 i FFP3 są odpowiednie jako skuteczna ochrona przed chorobą COVID-19.

MASKI ZAWOROWE LUB BEZ ZAWORU?
respirator z zaworem wydechowym
Wybierając respirator, należy wziąć pod uwagę podstawowe zalety i wady obu typów.

Główne zalety respiratora z zaworem to:

Łatwiejszy wydech powietrza opuszczającego zawór.
Respirator niepotrzebnie podgrzewa wydychane powietrze, ponieważ wydostaje się ono szybciej.
Zawór pomaga zmniejszyć zwilżenie materiału, który jest znacznie degradowany przez respirator.
Szybsze uwalnianie ciepłego powietrza wydechowego zmniejsza możliwe zaparowanie okularów.
Jednak respirator z zaworem ma jedną poważną wadę, która jest kluczem do jego zastosowania:
Jeśli osoba nosząca respirator z zastawką jest już zainfekowana, rozprzestrzenia wirusa do otoczenia, ponieważ zawór nie jest wyposażony w żaden filtr ochronny. Dlatego należy zdać sobie sprawę, że taki respirator chroni tylko osobę noszącą, a nie inne osoby, które mają z nim kontakt.

Odpowiednie rozwiązanie:
respirator bez zaworu wydechowego
Dlatego o wiele bardziej odpowiednie jest noszenie respiratora bez zaworu wydechowego, ponieważ nie ma możliwości zakażenia innych osób w Twojej okolicy.
Jeśli używasz respiratora z zaworem wydechowym, eksperci zalecają nałożenie na niego zasłony, która posłuży jako filtr zaworu wydechowego. Jednak to rozwiązanie może powodować pewien dyskomfort dla użytkownika, szczególnie w lecie lub w cieplejszym otoczeniu.

JAK PRAWIDŁOWO KORZYSTAĆ Z REPIRATORA?
Właściwy respirator powinien dobrze przylegać do twarzy (dlatego zawsze zaleca się umieszczenie go na ogolonej twarzy), a dla lepszego uszczelnienia powinien mieć dobre wzmocnienie nosowe.
Wskazane jest zdezynfekowanie rąk przed założeniem respiratora i niepotrzebne dotykanie respiratora podczas noszenia.
Jeśli materiał na respirator zamoczy się, należy go wymienić na nowy.
Respirator służy jako jednorazowy środek ochronny.
Nie zapomnij o innych skutecznych środkach przeciw infekcji wirusowej – zachowaj dystans od innych ludzi i nie zapomnij o regularnej higienie i dezynfekcji.