JAK WIEDZIEĆ OCHRONNIK JAKOŚCI?

Respirator to skuteczne narzędzie, które chroni nas przed chorobami zakaźnymi, a tym samym przed zakażeniem COVID-19. Jednak na naszym rynku dostępnych jest kilka klas i typów respiratorów. Jak rozpoznać wysokiej jakości respirator, który naprawdę nas ochroni?

Oto najważniejsze parametry, o których należy pamiętać:

 1. Poznaj cel respiratora
  Ważne jest, aby wiedzieć, do czego powinien być używany respirator, tj. Do czego powinien nas szczególnie chronić, a następnie odpowiednio dostosować swój wybór. Jeśli chcesz chronić swoje zdrowie przed infekcją COVID-19, wybierz tylko spośród klas ochrony FFP3 i niektórych FFP2. Jeśli pracujesz w zakurzonym otoczeniu i chcesz chronić drogi oddechowe, często wystarczy wybrać respirator klasy FFP1. (Więcej informacji na temat każdej klasy respiratora można znaleźć na końcu artykułu).
 2. Nienaruszone opakowanie produktu
  Przed użyciem respiratora zawsze sprawdź, czy opakowanie jest nienaruszone i czy respirator nie wykazuje oznak uszkodzenia.
 3. Filtr jakości i materiał
  Filtr ochronny jest ważną częścią respiratora i możesz sprawdzić jego istnienie lub jakość, na przykład, przecinając już używany respirator i sprawdzając filtr.
 4. Respirator zakrywa usta i nos
  Urządzenie ochronne musi być wystarczająco szerokie i ściśle przylegać do twarzy, szczególnie w okolicy nosa, co można osiągnąć przez odpowiednie ukształtowanie klipsa na nos.
 5. Certyfikat
  Respirator posiada certyfikat CE, który potwierdza klasę i jakość jego ochrony. Dlatego nie kupuj produktu bez certyfikatu lub raportu z badań, w których zdjęcia poglądowe często różnią się od rzeczywistego produktu, którego bezpieczeństwa nie można potwierdzić z powodu braku dokumentacji.

KLASY OCHRONNE
respirator bez zaworu wydechowego
Maska oddechowa FFP1
Respiratory te chronią przed większymi cząsteczkami pyłu i aerozolami, dlatego są stosowane na przykład w budownictwie, ale nie ochronią nas przed COVID-19!
Respiratory klasy FFP1 muszą wychwytywać co najmniej 80% unoszących się w powietrzu cząstek.

Maska oddechowa FFP2
Chroni przed drobniejszymi cząsteczkami pyłu i aerozolami, a jeśli te respiratory mogą filtrować cząstki 0,11 µm (wielkość cząstek koronawirusa COVID-19), zapewniają skuteczną ochronę przed wirusem.
Respiratory klasy FFP2 muszą wychwytywać co najmniej 94% unoszących się w powietrzu cząstek.
Maska ochronna klasy FFP2 czeskiego producenta Good mask zapewnia właśnie tak skuteczną ochronę przed koronawirusami. Dzięki warstwom filtra i skutecznemu uszczelniającemu wzmocnieniu nosa, jest w stanie chronić swojego użytkownika w 95% przed wyżej wymienionymi niebezpiecznymi elementami.

Maska oddechowa FFP3
Służy jako najskuteczniejsza ochrona przed bakteriami, wirusami (a więc także przed nowym typem koronawirusa), zarodnikami pleśni i drobnymi toksycznymi cząsteczkami. Niestety na naszym rynku brakuje tych respiratorów.
Respiratory klasy FFP3 muszą wychwytywać co najmniej 99% unoszących się w powietrzu cząstek.