JAK DZIAŁA RESPIRATOR?

Respiratory pomagają chronić nasze drogi oddechowe przed penetracją mikroorganizmów i szkodliwych cząstek. Jak działa taki respirator i co oznacza oznaczenie FFP?

Respiratory chronią nasze narządy oddechowe przed dymem, kurzem, aerozolami i mikroorganizmami, a tym samym zapewniają nam skuteczną ochronę przed zakażeniem COVID-19. Ich funkcja ochronna jest znormalizowana w Europie zgodnie z normą EN 149. Sam produkt powinien również otrzymać niezbędny certyfikat potwierdzający, że przeszedł testy bezpieczeństwa, skuteczności i jakości.

RESPIRATOR JEST OPARTY NA DOBRYM FILTRZE

Základem je dobrý filtr

Respirator może być wykonany z różnych materiałów filtracyjnych, które mają jedną wspólną cechę – są w stanie wychwycić odpowiednią ilość szkodliwych cząstek z powietrza. Skuteczny filtr jest zatem najważniejszą częścią respiratora. Możesz sprawdzić jego jakość nie tylko u samego dealera, ale także w domu, przecinając zużyty respirator i sprawdzając filtr.

KLASY OCHRONNE WEDŁUG EFEKTYWNOŚCI
Respiratory produkowane są w trzech klasach filtracji: FFP1, FFP2 i FFP3, zaś sam skrót FFP pochodzi od angielskiego terminu „Filtrowanie twarzy”, co oznacza maskę filtrującą na twarz.

Przed zakupem należy wiedzieć, do czego powinien być używany respirator (tj. Do czego powinien nas szczególnie chronić), a następnie odpowiednio dostosować swój wybór. Jeśli chcesz chronić swoje zdrowie przed COVID-19, wybierz respiratory z FFP3 lub FFP2 (ale musisz być bardziej ostrożny w tej klasie, ponieważ koronawirusy mogą złapać tylko niektóre respiratory w tej klasie). Jeśli pracujesz w zakurzonym otoczeniu i chcesz chronić drogi oddechowe, wystarczy wybrać respirator klasy FFP1.

Maska oddechowa FFP1
Respiratory te chronią przed większymi cząsteczkami pyłu i aerozolami, dlatego są stosowane na przykład w budownictwie, ale nie ochronią nas przed COVID-19! Respiratory klasy FFP1 muszą wychwytywać co najmniej 80% unoszących się w powietrzu cząstek.
Maska oddechowa FFP2
Chronią przed drobniejszymi cząsteczkami pyłu i aerozolami, a jeśli te respiratory mogą filtrować cząstki 0,11 µm (wielkość cząstek koronawirusa COVID-19), zapewniają skuteczną ochronę przed wirusem. Respiratory klasy FFP2 muszą wychwytywać co najmniej 94% unoszących się w powietrzu cząstek.
Maska ochronna klasy FFP2 czeskiego producenta Good mask zapewnia właśnie tak skuteczną ochronę przed koronawirusami. Dzięki warstwom filtra i skutecznemu uszczelniającemu wzmocnieniu nosa jest w stanie chronić użytkownika o ponad 95% przed wyżej wymienionymi niebezpiecznymi elementami.
Maska oddechowa FFP3
Służy jako najskuteczniejsza ochrona przed bakteriami, wirusami (a więc także przed nowym typem koronawirusa), zarodnikami grzybów i przed drobnymi toksycznymi cząsteczkami. Niestety na naszym rynku brakuje tych respiratorów. Respiratory klasy FFP3 muszą wychwytywać co najmniej 99% unoszących się w powietrzu cząstek.
Jak prawidłowo obchodzić się z respiratorem?

Aby funkcja ochronna respiratora była jak najbardziej skuteczna, należy przestrzegać podstawowych zasad jego noszenia:

Przed założeniem respiratora zdezynfekuj ręce.
Załóż respirator, aby klips na nos znajdował się w górnej środkowej części.
Przed montażem zalecamy ukształtowanie klipsa na nos, delikatnie zginając go w odwrócony kształt litery „U”. Jeśli to konieczne, złóż klips na nos bezpośrednio na twarzy.
Nałożyć respirator, aby zakrył nos, usta i podbródek.
Prawidłowo dopasowany respirator znajduje się blisko twarzy, dlatego zawsze nakładaj go na ogoloną twarz.
Po założeniu respiratora nie dotykaj przedniej części respiratora rękami, aby uniknąć ewentualnego zanieczyszczenia rąk.
Zawsze zdejmuj respirator za tylne pasy. Nie dotykaj przodu rękami.
Jeśli masz jednorazowy respirator, wyrzuć go i umyj ręce po użyciu.
Jeśli używasz respiratora z wymiennym filtrem, pamiętaj o regularnej wymianie filtra.