DEZYNFEKCJA MASKI ODDECHOWEJ

Respiratory bez wymiennych filtrów są przeznaczone wyłącznie do jednorazowego użytku. Czy można przedłużyć ich żywotność?

CO O UŻYWANYCH ŚRODKACH ODDECHOWYCH
Półmaski wykonane są z włóknin i są przeznaczone wyłącznie do jednorazowego użytku. Po ich użyciu należy je zutylizować. Respirator może być oficjalnie używany wielokrotnie tylko wtedy, gdy jest wyposażony w wymienny filtr. Na naszym rynku brakuje jednak takich masek. Obecnie sklepy są ponownie dobrze zaopatrzone w jednorazowe respiratory, a następnie w inny sprzęt ochronny, dlatego właściwe jest wcześniejsze zaopatrzenie gospodarstwa domowego poprzez ich zakup.

AWARYJNA STERYLIZACJA ODDECHOWYCH

Na początku pandemii COVID-19 brakowało respiratorów i innego sprzętu ochronnego, więc badacze szukali sposobów skutecznego sterylizacji zużytych respiratorów, aby można je było ponownie wykorzystać, pomimo zaleceń producentów. Naukowcy z Czeskiego Uniwersytetu Technicznego i Instytutu Technologii Chemicznej w Pradze zajęli się metodami dezynfekcji respiratorów bez znacznego zmniejszenia ich zdolności filtracyjnych.

Naukowcy z Wydziału Chemii Jądrowej Wydziału Nauk Jądrowych i Inżynierii Fizycznej Politechniki Czeskiej w Pradze zalecają kilka metod sterylizacji, które ludzie mogą wykonywać w domu. Należy jednak zauważyć, że ta nagła sterylizacja jednorazowych respiratorów zmniejsza ich skuteczność. Jest to zatem tylko metoda awaryjna na wypadek, gdyby wszystkie respiratory były niedostępne.

 1. Dezynfekcja cieplna za pomocą mikrofal lub gorącej pary
  Jeśli respirator ma metalowe części, usuń je. Na przykład zwilżyć respirator puszką z rozpylaczem. Umieść respirator w kuchence mikrofalowej i sterylizuj go przez 3-5 minut, w zależności od wydajności urządzenia. Przechowywać sterylizowany przedmiot pod stałym nadzorem na wypadek jego zapalenia.
 2. Dezynfekcja za pomocą promieniowania UV
  Oświetl respirator lampą UV. Zalecany czas świecenia wynosi 3 minuty z każdej strony.
 3. Dezynfekcja chemiczna
  Do tej dezynfekcji użyj odpowiedniego środka chemicznego, a następnie pozostaw respirator do wyschnięcia. Warto wiedzieć, że środki dezynfekujące na bazie alkoholu pomagają skutecznie zabijać wirusy i bakterie, ale także zmniejszają skuteczność filtrów w respiratorze.
 4. Pasteryzacja
  Jest to suche ogrzewanie w temperaturze 60–70 ° C przez kilkadziesiąt minut.
 5. Gotowanie
  Zagotuj respirator w taki sam sposób, jak na przykład pieluchy lub welon.

Wszystkie powyższe metody dezynfekcji respiratorów są jedynie rozwiązaniem awaryjnym. Respiratory należy stosować zgodnie z informacjami producenta, tj. Jako jednorazowy środek konserwujący. Dlatego wskazane jest posiadanie wystarczającej ilości respiratorów.