CZYM JEST RESPIRATOR?

Czy znasz różnicę między maską a respiratorem i która z respiratorów zapewnia najlepszą ochronę?

Kilka miesięcy temu opisalibyśmy respirator jako pomoc w pracy, która jest używana do ochrony dróg oddechowych przed kurzem, brudem i niebezpiecznymi cząsteczkami, szczególnie w przemyśle i budownictwie. Dzisiaj półmaski odgrywają wiodącą rolę w światowej walce z pandemią COVID-19 i pomagają chronić zdrowie nie tylko lekarzy i osób z pierwszej linii, ale także wszystkich osób potrzebujących większej ochrony.

JAKA JEST RÓŻNICA MIĘDZY REPIRATOREM I PODKŁADKĄ?
Chociaż zasłony i respiratory są używane i stosowane w podobny sposób, ich funkcja ochronna jest bardzo różna, dlatego dobrze jest poznać ich podstawowe różnice.

Welon
Zasłony zapobiegają przenikaniu mikroorganizmów z ciała zarażonej osoby, a tym samym chronią środowisko przed samym użytkownikiem. Obowiązuje zatem znane motto firmy: „Moja welon chroni cię, twoja welon chroni mnie.” Ale ważne jest, aby wiedzieć, że welon w 100% nie chroni zdrowej osoby przed możliwą chorobą zakaźną. Pod względem skuteczności konwencjonalna zasłona ledwo osiąga taki sam poziom ochrony jak najsłabszy aparat oddechowy. Z drugiej strony korzystanie z welonu jest oczywiście o wiele bardziej skuteczne niż w ogóle nie chronienie nosa i ust. Dlatego noszenie go zdecydowanie nie powinno być niedoceniane. Chociaż zdolność filtrowania zasłony nie jest tak skuteczna jak respiratora, nadal jest w stanie chronić użytkownika przed kroplami infekcji, aerozolami, cząsteczkami pyłu i smogu lub pyłkiem.
Respirator
respirator bez zaworu wydechowego
Respiratory to półmaski filtrujące, które służą do ochrony użytkownika i jego układu oddechowego. Skutecznie zakrywają nos i usta, aby cząsteczki kurzu lub mikroorganizmy, takie jak bakterie, wirusy lub zarodniki grzybów nie przenikały.
Respiratory wykonane są z włókniny i mają szeroki zakres zastosowań – mogą służyć jako ochrona podczas chorób zakaźnych, nawet podczas normalnej pracy, na przykład na placu budowy.
JAK NOSIĆ RESPIRATOR?
Zarówno respirator, jak i zasłona powinny spoczywać bezpośrednio na twarzy, dlatego zaleca się, aby zawsze umieszczać je na ogolonej twarzy. Ponieważ respirator nie chroni całej twarzy, zaleca się uzupełnienie go o tarczę ochronną lub gogle. Należy pamiętać, że jest to jednorazowa ochrona, która nie jest przeznaczona do wielokrotnego użytku.

RODZAJE MASZYN OCHRONNYCH
Z zaworem wydechowym
respirator z zaworem wydechowym
Zawór wydechowy ułatwia wydychane ciepłe powietrze, dzięki czemu nie ma potrzeby niepotrzebnego zwilżania materiału. Jednak respiratory zastawkowe mają tę wadę, że sam zawór nie jest filtrowany, a jeśli użytkownik jest już zainfekowany, swobodnie rozprzestrzenia infekcję do swojego otoczenia przez zastawkę. Jeśli chodzi o otoczenie, bardziej odpowiednie jest stosowanie respiratora bez zaworu wydechowego lub uzupełnienie respiratora o zawór ze zwykłą zasłoną, co jednak może być bardzo dyskomfortowe, szczególnie w miesiącach letnich.
Bez zaworu wydechowego
Respirator bez zaworu wydechowego chroni nie tylko użytkownika, ale także jego otoczenie, ponieważ jest w stanie zatrzymać wszystkie szkodliwe cząsteczki i mikroorganizmy.
KLASY OCHRONNE
Respiratory są podzielone na trzy podstawowe grupy ze względu na ich skuteczność filtracji i ogólny poziom ochrony:

klasa FFP1
Półmaski FFP1 chronią tylko przed większymi cząsteczkami pyłu i są często stosowane, na przykład na budowach.
klasa FFP2
Respiratory FFP2 chronią przed drobniejszymi cząstkami kurzu i aerozolami i mogą być stosowane jako skuteczna ochrona przed zakażeniem COVID-19.
klasa FFP3
Respiratory klasy FFP3 służą jako najskuteczniejsza ochrona przed bakteriami, wirusami (a więc także przed nowym typem koronawirusa), zarodnikami grzybów i drobnymi toksycznymi cząsteczkami.
Respiratory z wymiennymi filtrami
respirator z wymiennymi filtrami
Są to droższe warianty półmaski wykonanej z silikonu lub innych tworzyw sztucznych, które dzięki wymiennym filtrom umożliwiają wielokrotnego użytku.

NIE TYLKO PRZECIW CORONAVIR
Respiratory mogą być stosowane jako skuteczna ochrona nie tylko w obecnym kryzysie koronawirusa, ale także podczas normalnej sezonowej grypy lub przed innymi chorobami zakaźnymi.